Warning: Undefined array key "display" in /data/web/virtuals/124084/virtual/www/wp-content/plugins/toplist/toplist.php on line 340

Warning: Trying to access array offset on value of type int in /data/web/virtuals/124084/virtual/www/wp-content/plugins/toplist/toplist.php on line 340

O karate

Posted on by

Jelikož by se o karate dalo sepsat několikero knih, následující text je věnován pouze některým pohledům na toto bojové umění.

KARATE je systém asijského bojového umění, jehož hlavními bojovými technikami jsou údery a seky rukou a kopy nohou, ale samozřejmě v arzenálu technik karate nechybí ani hody a páky. Karate se překládá jako prázdné – kara, ruce – te.

Vzniklo na ostrově Okinawa okolo sedmnáctého století. Jeho kořeny, jsou však o více jak tisíc let starší a sahají až do Číny.
 
V Číně již můžeme hledat pravé počátky karatedo. Za zmíněnístojí i legenda, která neodmyslitelně patří k vývoji bojových umění na tomto území. Tou legendou je příchod Boodhidharmy, který údajně přišel z Indie do Shaolinského kláštera učit místní mnichy svým systémům cvičení pro zlepšení fyzické i duševní kondice.
 
Karate bylo poprvé předvedeno japonské veřejnosti v roce 1922, kdy Funakoshi, který byl tehdy profesorem na okinawské vysoké pedagogické škole, byl pozván, aby vyučoval a předváděl ukázky tradičního bojového umění pod záštitou ministerstva školství. Jeho ukázky tak zapůsobily na diváky a posluchače, že byl zavalen žádostmi, aby zůstal vyučovat v Tokiu. Na místo návratu na Okinawu učil Funakoši Karate na různých univerzitách a v Kódókanu – meka Judo – do doby, kdy byl schopen v roce 1936 ustavit Shotokan, velký mezník v historii Karate v Japonsku.
 
Úloha Karate v moderní době je mnohostranná. Jako praktický prostředek sebeobrany se široce vyučuje v soukromých klubech a v Japonsku je součástí tréninkového programu pro policisty a členy ozbrojených sil. Velký počet vysokých škol nyní začleňuje Karate do svých programů tělesné výchovy a jeho techniky se také učí vzrůstající počet žen.
V Japonsku Karate získává velkou popularitu jako soutěžní sport, který zdůrazňuje mentální kázeň stejně tak, jako fyzické schopnosti. To, co bylo původně vytvořeno na Dálném východě jako bojové umění, pak přežilo změny odehrávající se staletí, aby se stala nejen vysoce účinným prostředkem sebeobrany beze zbraně, ale také vzrušujícím, vyzývajícím sportem, uspokojujícím nadšence na celém světě.
 
Karate je způsob života.
Jeho cílem je poznat sám sebe, své možnosti,
jak fyzické tak mentální,
dále je rozvíjet a hledat vnitřní rovnováhu.
Gichin Funakoshi

Gichin Funakoshi

„Umění karate neleží ve vítězství nebo porážce, ale ve zdokonalování charakteru bojovníků.“
Gichin Funakoshi
Styl Shotokan je rozpoznatelný svými přímočarými údery, bloky a kopy z nízkých postojů.
Nade vše klade důraz na správný postoj, správnou polohu kloubů a formalitu základních technik.
Od experta Shotokanu se očekává, že bude provádět přesně definované základní techniky a to i za nepříznivých podmínek.
V Shotokanu není místo pro nedbalost. Základní techniky jsou definovány do posledního detailu a jejich správnému provádění je přiřazena nejvyšší priorita.